Üks hästi hoitud liivakast pakub lastele mängurõõmu, avastamist ja loovushetki aastateks. Seda aga juhul, kui Sa tead, kuidas liivakasti õigesti hooldada, et tagada tema pikk eluiga.

Siin mõned nipid ja näpunäited liivakasti vastupidavuse tagamiseks.

VALI ÕIGE ASUKOHT

Nagu iga kinnisvara puhul ikka - kuldreegel on "asukoht, asukoht, asukoht". Vali koht, mis on tasane ja laste jaoks kergesti ligipääsetav, kuid veendu, et liivakast ei oleks otseses päikesevalguses kogu päeva vältel. Päikese käes olev puidust liivakast võib tihedate temperatuuri erinevuste tõttu hakata kuivama ja lõhenema.

KASUTA KVALITEETSET MATERJALI

Tõmmates paralleele jalanõude ostuga, siis pigem tasub osta ühe korra kallimad ja kvaliteetsemad jalatsid, kui kõige odavamad jalavarjud, mis kestavad vaid kuu-kaks. Sama lugu liivakastiga. Liivakasti ehitamisel või ostmisel tuleks veenduda, et ta on valmistatud kvaliteetsest materjalist. Puit on traditsiooniline valik, kuid võid kaaluda ka teisi materjale nagu plastik või kivi. Veendu, et valitud materjal oleks ilmastikukindel (puidu puhul immutatud) ja vastupidav, et see kestaks aastaid ilma suurema hoolduseta.

KASUTA SOBIVAT LIIVA

Ilma liivata liivakast oleks lihtsalt kast. Mitte just kõige lõbusam perspektiiv. Vali liiv, mis on spetsiaalselt mõeldud liivakastide jaoks. Taoline liiv on tavaliselt puhtam, hoolikalt filtreeritud ja tõenäoliselt ei sisalda kahjureid või muid teravaid kilde. 

KATA LIIVAKAST KUI SEE POLE KASUTUSES

Üks parimaid viise liivakasti kaitseks on selle katmine, eriti kui seda ei kasutata. Katteks võib olla spetsiaalne liivakasti kaas või lihtsalt tugev kate, mis hoiab eemal vihma, puulehed, kassid ja teised soovimatud külalised. Nii püsib liiv kauem puhtana ja liivakasti eluiga pikemana.

KORRAPÄRANE HOOLDUS

Hoolitse oma liivakasti eest regulaarselt. Eemalda sodi, puulehed ja muu praht ning regulaarselt tasanda liiva, et vältida liiva kuhjumist ja tagada lastele muretum mänguelamus. Samuti võid kaaluda aeg-ajalt liiva vahetamist või desinfitseerimist, et tagada laste tervise ohutus. Levinud soovitus on liiv iga paari aasta tagant välja vahetada, kuna kemikaalide kasutamisest jäävad tavaliselt siiski jääkained maha. Kui soovid liiva desinfnitseerida, siis pigem kasuta äädikat ja vett.

MIDA JUKU EI ÕPI, SEDA JUHAN EI TEA

Õpeta lastele liivakasti õiget kasutamist ja selle eest hoolitsemist. Selgita neile, kuidas liiv puhtana hoida, prahti eemaldada ja kuidas turvaliselt mängida. Mida rohkem nad mõistavad, kuidas hoida liivakasti korras ja turvalisena, seda kauem see vastu peab.

KOKKUVÕTE

On oluline mõista, et liivakasti pikaealisus sõltub suuresti korrektsest hooldamisest ja vastutustundlikust kasutamisest. Kui valid õige materjali, mis on ilmastikukindel, paned liivakasti õigesse kohta, kasutad katet ja hooldad teda regulaarselt, siis võid olla kindel, et liivakast pakub noorematele pereliikmetele mängurõõmu aastateks!